Uchwała Nr XXIII/127/05
UCHWAŁA Nr XXIII/127/05 RADY GMINY RUDKA
z dnia 29 grudnia 2005 r.
w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż 3 lata
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 roku Nr 142 poz. 1591, zm. z 2002 r. Nr 23 poz.220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271, Nr 214 poz. 1806; z 2003 r. Nr 80 poz. 717, Nr 162 poz. 1568; z 2004 r. Nr 102 poz. 1055, Nr 116 poz. 1203; z 2005 r. Nr 172 poz. 1441, Nr 175 poz. 1457) uchwala się co następuje:
I. ZASADY OGÓLNE
§ 1. 1. Uchwała określa zasady i kryteria nabywania, zbywania , obciążania i zamiany nieruchomości, a także zasady wydzierżawiania i najmu nieruchomości oraz lokali na okres dłuższy niż 3 lata.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) Gminie - rozumie się przez to Gminę Rudka,
2) Radzie - rozumie się przez to Radę Gminy Rudka,
3) Wójcie - rozumie się przez to Wójta Gminy Rudka,
4) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261 poz. 2603, zm. Nr 281 poz. 2782; z 2005 r. Nr 130 poz. 1087, Nr 169 poz. 1420, Nr 175 poz. 1459)
5) nieruchomości - należy przez to rozumieć grunty zabudowane lub niezabudowane,
6) lokalu - należy przez to rozumieć lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym.
§ 2. Nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane oraz lokale mieszkalne i użytkowe nabywa się oraz zbywa, zamienia, obciąża i dzierżawi w trybie i na warunkach określonych w przepisach szczególnych oraz na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§ 3. Podstawą do zbycia, nabycia, obciążenia i dzierżawy nieruchomości gruntowych na okres dłuższy niż 3 lata oraz lokali mieszkalnych i użytkowych jest zarządzenie Wójta .
§ 4. Zarządzenie, o którym mowa w § 3 Wójt podejmuje z własnej inicjatywy lub na wniosek osób prawnych, jednostek nie posiadających osobowości prawnej utworzonych zgodnie z przepisami prawa, osób fizycznych w tym dotychczasowych najemców, dzierżawców i wieczystych użytkowników nieruchomości komunalnych.
II. ZBYWANIE NIERUCHOMOŚCI I LOKALI
§ 5. 1. Gmina przeznacza nieruchomości i lokale do zbycia stosując tryb przetargowy z uwzględnieniem pierwszeństwa w ich nabyciu przysługującego zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy.
2. Wolne lokale mieszkalne zbywa się w drodze przetargu ograniczonego do mieszkańców Gminy Rudka, zameldowanych na pobyt stały.
§ 6. 1. W trybie bezprzetargowym nieruchomości lub lokale mogą być zbywane w przypadkach określonych w ustawie i przepisach szczególnych, a ponadto jeżeli:
1) zbywane nieruchomości przeznacza się pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są celami statutowymi i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,
2) sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę przez dzierżawcę.
Jeżeli o nabycie ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający warunki określone w pkt
1 i 2, tryb bezprzetargowy nie ma zastosowania.
§ 7. Zbywanie nieruchomości lub lokali w trybie przetargowym odbywa się na następujących zasadach:
1) cena wywoławcza w pierwszym przetargu jest równa wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego,
2) nieruchomości lub lokale nie zbyte w pierwszym przetargu wystawia się do drugiego przetargu ustalając cenę wywoławczą nie niższą niż 50 % wartości nieruchomości lub lokalu,
3) nieruchomości lub lokale nie zbyte w drugim przetargu mogą być ponownie wystawione do przetargu za cenę wywoławczą nie niższą niż 40 % ich wartości lub zbyte w trybie bezprzetargowym w drodze rokowań za cenę ustaloną w tych rokowaniach, która nie może być niższa niż 40% wartości .
§ 8. 1. Przy sprzedaży nieruchomości w trybie bezprzetargowym o którym mowa w art. 37 ust. 2 i 3 ustawy cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niższej niż jej wartość.
§ 9. 1. Cenę wywoławczą lub zbycia Wójt określa w zarządzeniu o przeznaczeniu nieruchomości lub lokalu do zbycia.
2. Okazywanie granic nabywanych nieruchomości następuje na koszt nabywcy.
3. Jeżeli nabywcą jest najemca lub dzierżawca na poczet ceny zalicza się uzgodnione z wynajmującym lub wydzierżawiającym nakłady dokonane na przedmiocie podlegającym zbyciu przez nabywcę i nie rozliczone uprzednio z wynajmującym lub wydzierżawiającym.
§ 10. Ustala się bonifikaty od ceny w wypadku przeznaczenia do zbycia w drodze bezprzetargowej nieruchomości lub lokali:
1) przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, na realizacje infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych - w wysokości 10%,
2) zbywanej jako lokal mieszkalny - w wysokości 30%.
§ 11. 1. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w trybie bezprzetargowym zapłata może być na wniosek nabywcy rozłożona na raty , przy zastosowaniu następujących zasad:
1) wysokość pierwszej wpłaty nie może być niższa niż 50 % ustalonej ceny i płatna będzie najpóźniej w przeddzień zawarcia umowy przenoszącej własność,
2) pozostała należność zostaje rozłożona na raty płatne przez okres do 3 lat,
3) rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski,
4) roszczenia Gminy z tego tytułu podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu,
5) w razie zbycia lokalu przez nabywcę raty stają się natychmiast wymagalne.
W pozostałych wypadkach sprzedaży bezprzetargowej sposób rozłożenia na raty ceny sprzedaży określa się w umowie na warunkach wskazanych w ustawie.
III. NABYWANIE I ZAMIANA NIERUCHOMOŚCI
§ 12. 1. Nabywania i zamiany nieruchomości dokonuje się w wypadkach uzasadnionych interesami gminy.
2. Nieruchomości nabywa się lub dokonuje zamiany w szczególności ze względu na:
1) potrzeby inwestycyjne,
2) potrzeby realizacji zadań własnych i zleconych,
3) obowiązki Gminy wynikające z przepisów szczególnych,
4) tworzenie gminnych zasobów nieruchomości na cele rozwojowe Gminy,
5) realizację innych celów publicznych.
3. Zamiany dokonuje się po przeprowadzeniu rokowań przy uwzględnieniu wartości zamienianych nieruchomości według wyceny rzeczoznawcy majątkowego z wzajemnym rozliczeniem.
IV. OBCIĄŻENIA NIERUCHOMOŚCI.
§ 13. Obciążenie nieruchomości następować może według zasad określonych w Kodeksie cywilnym i ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 i Nr 125, poz. 1368; z 2002 r. Nr 169, poz. 1387; z 2003 r. Nr 42, poz. 363 oraz z 2004 r. Nr 172 poz. 1804).
V. WYDZIERŻAWIANIE I WYNAJMOWANIE NIERUCHOMOŚCI I LOKALI NA OKRES DŁUŻSZY NIŻ 3 LATA
§ 14. 1. Najemców i dzierżawców nieruchomości i lokali na okres dłuższy, niż 3 lata wyłania się w wyniku ustalenia strony umowy w drodze przetargu z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Postanowienia ust. 1 nie mają zastosowania do nieruchomości i lokali:
1) przeznaczonych na potrzeby administracji samorządowej,
2) przeznaczonych na potrzeby gminnych jednostek organizacyjnych,
3) przeznaczonych na potrzeby jednostek świadczących usługi powszechnie dostępne, takie jak telekomunikacja, służba zdrowia itp.
4) na które nie wyłoniono strony umowy w kolejnych dwóch przetargach ogłoszonych w trybie § 15 i 16 uchwały,
§ 15. 1. Przetargi przeprowadza komisja powołana przez Wójta w składzie co najmniej 3 osobowym.
2. Szczegółowe zasady działania komisji określa każdorazowo Wójt ustalając skład osobowy komisji, warunki przetargu, wywoławczą stawkę czynszu, wysokość wadium i postąpienia.
3. Przedmiotem przetargu na najem jest roczna lub miesięczna stawka czynszu za
4. Stawka czynszu za lokal użytkowy będąca przedmiotem przetargów może być również określona kwotowo za całą powierzchnię użytkową.
5. Wysokość stawki wywoławczej rocznego czynszu za grunt o przeznaczeniu innym niż rolniczy nie może być niższa niż 0,13 zł za
6. Najemcy i dzierżawcy nieruchomości lub lokali wynajmowanych lub dzierżawionych na potrzeby administracji samorządowej, gminnych jednostek organizacyjnych i służby zdrowia mogą być zwalniani przez Wójta z opłat z tytułu czynszu na okres trwania umowy najmu lub dzierżawy. Zapis o zwolnieniu z opłat powinien znajdować się w treści umowy najmu lub dzierżawy.
§ 16. 1. W wypadkach nie wyłonienia strony umowy w pierwszym przetargu ogłasza się drugi przetarg, z możliwością obniżenia ceny wywoławczej, nie więcej jednak niż o 50 %.
2. Nie wyłonienie strony umowy w drugim przetargu umożliwia zawarcie umowy z oferentem proponującym najkorzystniejsze warunki.
§ 17. 1. Dotychczasowemu dzierżawcy lub najemcy przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy na dalszy okres, jeżeli na trzy miesiące przed jej wygaśnięciem złoży pisemną ofertę, jednakże pod warunkiem, że wywiązał się z postanowień umowy i o ile nie będzie to kolidowało z interesami Gminy.
2. Pierwszeństwo, o którym mowa w ust. 1 przestaje obowiązywać w wypadkach przeznaczenia lokalu lub nieruchomości do sprzedaży.
§ 18. 1. Zmiana przeznaczenia przedmiotu umowy wymaga uprzedniego uzyskania zgody Wójta i ustalenia nowych warunków umownych, w tym nowej wysokości należności przewidzianej w umowie.
2. Przekazanie w jakiejkolwiek formie uprawnień wynikających z umowy osobom trzecim wymaga zgody Wójta i może być uzależnione od zwiększenia ustalonych należności do 30% przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego przeznaczenia przedmiotu umowy.
3. Samowolna zmiana przeznaczenia przedmiotu umowy lub przekazanie uprawnień wynikających z umowy na osobę trzecią stanowi podstawę zastosowania sankcji przewidzianych w kodeksie cywilnym jak również nałożenia kary umownej wyrażającej się w 2-krotnym podwyższeniu należności przewidzianych w umowie.
§ 19. 1. Zwrot przedmiotu umowy po jej wygaśnięciu, potwierdzony protokołem zdawczo-odbiorczym, skutkuje zobowiązaniem do rozliczenia nakładów dokonanych w okresie trwania umowy, na które wcześniej wyrażono pisemną zgodę. Rozliczenie następuje poprzez zapłatę sumy odpowiadającej wartości nakładów w chwili zwrotu, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4.
2. Nakłady poczynione bez pisemnej zgody nie podlegają rozliczeniu i winny być odłączone od przedmiotu umowy, a przedmiot umowy, o ile będzie to możliwe, przywrócony do stanu poprzedniego.
3. Nakłady obciążające Gmine, a dokonane przez najemcę lub dzierżawcę winny być rozliczone po ich dokonaniu i komisyjnym odbiorze z udziałem stron umowy lecz nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty przedłożenia prawidłowo sporządzonego rozliczenia.
4. Rozliczeniu w myśl ustępów poprzedzających podlegają nakłady dokonane nie wcześniej, niż 5 lat przed ustaniem skutków umowy
VI. INNE POSTANOWIENIA
§ 20. 1. Nieruchomości Gminy przekazywane są w trwały zarząd na rzecz gminnych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej w celu wyposażenia ich w majątek nieruchomy niezbędny do prowadzenia przez nie działalności statutowej.
Inne nieruchomości mogą być tym jednostkom oddane w najem, dzierżawę lub użyczenie na cele związane z ich działalnością statutową.
VII. PRZEPISY KOŃCOWE
§ 21. Zobowiązuje się Wójta Gminy do składania Radzie rocznych sprawozdań z wykonania niniejszej uchwały.
§ 22. Traci moc uchwała Nr VI/34/03 Rady Gminy Rudka z dnia 29 kwietnia 2003 r. w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż 3 lata (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2003 r. 53 poz. 1121).
§ 23. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rudka.
§ 24. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady
mgr inż. Bogdan Kresso
Metryka strony