Uchwała nr XVII/101/05

UCHWAŁA NR XVII/101/05 RADY GMINY RUDKA

z dnia 23 marca 2005 r.

w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy miejscowości "Nowe Niemyje" na "Niemyje Nowe"

       Na podstawie art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (t.j. Dz. U. Nr 166, poz. 1612) po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami wsi Nowe Niemyje uchwala się, co następuje

§ 1. 1. Wystąpić z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zmiany nazwy miejscowości "Nowe Niemyje" na "Niemyje Nowe".

2. Uzasadnienie wystąpienia, o którym mowa w ust. 1 stanowi załącznik do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Przewodniczący Rady

 

mgr inż. Bogdan Kresso

 

Załącznikuchwały Nr XVII/101/05

Rady Gminy Rudka z dnia 23 marca 2005 r.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w piśmie Podsekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2004 roku, dokonano analizy zgodności stosowanych nazw miejscowości w gminie Rudka z wykazem urzędowym nazw miejscowości w Polsce oraz rejestrem TERYT. Analiza wykazała rozbieżność nazwy wsi Nowe Niemyje z powszechnie używaną nazwą "Niemyje Nowe".

W związku z tym w dniu 20 marca 2005 roku zgodnie z UchwałąNr XVI/92/05 Rady Gminy Rudka z dnia 17 lutego 2005 r. przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami miejscowości. Celem konsultacji było uzyskanie opinii mieszkańców co do zmiany nazwy miejscowości. W konsultacjach wzięło udział 63 mieszkańców na 82 uprawnionych do głosowania (frekwencja 76,8%), z tego 63 osoby (100% oddanych głosów) głosowało za zmianą nazwy miejscowości z "Nowe Niemyje" na "Niemyje Nowe". Bez wątpienia wyniki konsultacji wskazują, iż wolą mieszkańców jest zachowanie powszechnie używanej nazwy miejscowości..

Przeprowadzone konsultacje stały się podstawą do wystąpienia za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy miejscowości. Ustawa o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych określa wymogi proceduralne, jakie powinny być zachowane przed złożeniem wniosku do ministerstwa. Zgodnie z art. 8 ust. 4 wspomnianej wyżej ustawy konieczne jest dołączenie do wniosku: uchwały rady gminy w sprawie wystąpienia o zmianę urzędowej nazwy wraz z uzasadnieniem, omówienie wyników konsultacji przeprowadzonych z mieszkańcami miasta, mapy topograficznej z zaznaczonymi granicami miejscowości, informację o kosztach finansowych proponowanej zmiany.

Nazwa Niemyje Nowe stosowana jest praktycznie we wszystkich instytucjach naszego i sąsiednich powiatów. Przykładami mogą być Sąd Rejonowy, Prokuratura Rejonowa, Urząd Skarbowy, Kancelarie Notarialne, Urząd Gminy w Rudce, Policja Państwowa, Starostwo Powiatowe, Szpital Powiatowy, banki, szkoły, podmioty gospodarcze. We wszystkich dokumentach, jakimi posługują się mieszkańcy wystawionymi przez urzędy i instytucje państwowe i samorządowe występuje nazwa "Niemyje Nowe". Nazwa ta występuje m. in. w zbiorach meldunkowych stałych i byłych mieszkańców, w zbiorach wydanych dowodów osobistych, w księgach stanu cywilnego: urodzeń, małżeństw i zgonów, zasobach geodezyjnych i kartograficznych. Wymiana wszystkich istniejących dotychczas dokumentów m.in. dowodów osobistych, prawa jazdy, aktów urodzenia, aktów zgonu, aktów zawarcia małżeństwa itp. będzie stanowiła duże koszty przede wszystkim dla mieszkańców ( około 250 zł na jednego mieszkańca). Pozostawienie nazwy Nowe Niemyje pociąga również za sobą duże koszty dotyczące wymiany pieczęci, tablic informacyjnych, zmian w rejestrach sądowych, itp.

Głównym zajęciem mieszkańców miejscowości Nowe Niemyje jest rolnictwo. W związku ze zmianami zachodzącymi w rolnictwie po wejściu Polski do Unii Europejskiej powstała centralna baza danych osób ubiegających się o dopłaty dla rolników oraz baza prowadzonej identyfikacji i rejestracji zwierząt (AJAKS), gdzie również figuruje nazwa Niemyje Nowe. Nazwa ta znajduje się w bazach danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - instytucji która zajmuje się obsługą rolnictwa. W związku z tym, że mieszkańcy miejscowości ubiegają się o środki finansowe w ramach programów wsparcia dotyczących rolnictwa (dla gospodarstw niskotowarowych, na poprawę standardów infrastruktury, dla młodych rolników, na inwestycje w gospodarstwach, na rozwój agroturystyki i inne), stosowanie nazwy miejscowości znajdującej się obecnie w wykazie urzędowym nazw miejscowości (Nowe Niemyje) może spowodować trudności w korzystaniu przez rolników programów unijnych dotyczących rolnictwa oraz utrudnić funkcjonowanie gospodarstw rolnych.

Ważnym argumentem przemawiającym z zmianą nazwy miejscowości na Niemyje Nowe jest również fakt, że na 9 miejscowości wchodzących w skład Gminy Rudka nazwy aż 3 są dwuczłonowe, gdzie jednym z członów jest rzeczownik "Niemyje" znajdujący się na początku nazwy miejscowości. Są to: Niemyje - Skłody, Niemyje - Jarnąty, Niemyje - Ząbki, Zmiana nazwy miejscowości na Niemyje Nowe ujednolici więc nazwy miejscowości w gminie (dostosuje do powszechnie używanych).

Wobec zaistniałego stanu prawnego i faktycznego wydaje się być koniecznym wystąpienie z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy miejscowości "Nowe Niemyje" na powszechnie używaną "Niemyje Nowe". Zmiana nazwy miejscowości pozwoliłaby uniknąć wielu niedogodności zarówno pod względem organizacyjnym jak i pod względem finansowym i nie pociągnie za sobą, zarówno po stronie mieszkańców jak i administracji gminnej żadnych kosztów.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Rudka

Wytwarzający/odpowiadający: Jerzy Gabrysiak

Wprowadzający: Jerzy Gabrysiak

Data wprowadzenia: 2005-05-23

Data modyfikacji: 2005-05-23

Opublikował: Monika Radzicka

Data publikacji: 2005-05-23