Pytania i odpowiedzi - budowa fermy drobiu
Poniżej prezentujemy pytania mieszkańców gminy i odpowiedzi na nie udzielone przez przedstawiciela firmy WIPASZ S.A., dotyczące planowanej budowy fermy drobiu:
1. Ile będzie kurników?
13 kurników
2. Ilość kur w każdym kurniku.
Na 1 kurnik wstawiamy ok 61 0000 piskląt.
3. Możliwość rozwoju inwestycji.
Nie planujemy.
4. Jaka będzie odległość od najbliższych zabudowań?
Najbliższe zabudowania stanowią budynki Państwa Kosińskich w odległości ok 150 m. Najbliższe zabudowania mieszkalne w odległości ponad 500 m.
5. Jaka ma być ściółka i jaka technologia?
W stosowanej technologii chowu wykorzystywany jest pellet słomiany. Jest to granulat rozdrobnionej słomy, poddany obróbce termicznej, który posiada wysokie właściwości higroskopijne. Pellet jest wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, przyjazny dla dobrostanu ptaków oraz łatwo biodegradowalny. Kolejną zaletą pelletu są jego właściwości eliminowania nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach hodowlanych. Ponadto informujemy, że pellet słomiany stanowi ok 6% całej masy obornika kurzego a jeden kg żywca drobiowego produkuje ok 0,67kg obornika (odchody kurze + ściółka) w każdym kolejnym cyklu hodowlanym.
6. Co jaki czas będą oczyszczane kurniki?
Po zakończeniu każdego cyklu produkcyjnego, planuje się 7 cykli produkcyjnych w roku - 7 razy do roku.
7. Co się dzieje ze ściółką po oczyszczeniu kurników?
Powstający po cyklu produkcyjnym obornik jest pełnowartościowym, naturalnym nawozem bogatym w azot, stosowanym do nawożenia pól uprawnych, jest też substratem do produkcji biogazu lub podłoża do produkcji pieczarek. W przypadku "Zielonej Fermy" w Rudce obornik będzie wykorzystywany do produkcji biogazu w planowanej przez Państwa Kosińskich Biogazowni.
8. Przez jaki okres hodowane jest stado?
Cykl produkcyjny trwa ok 42 dni.
9. Jakie zużycie wody - dobowe będzie w planowanej Fermie?
Dobowe zużycie wody zależy od dnia życia kury. W pierwszych dobach życia zużycie jest niskie w granicach 2 tyś litrów na kurnik. Największe zużycie jest w ostatnich dobach życia czyli pomiędzy 38 a 41 dobą i wynosi 21-22 tys litrów na kurnik.
10. Ile jest wyprodukowanych ścieków na dobę?
Na fermie występują 2 rodzaje ścieków: ścieki bytowe/socjalne powstające w wyniku codziennej pracy załogi obsługującej fermę. Ścieki powstają w 13 przybudówkach kurników i budynku socjalnym i są odprowadzane do żelbetowych, szczelnych, bezodpływowych zbiorników skąd będą zabierane wozem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków. Ilość ok 3 metrów sześciennych na 1 cykl produkcyjny. Drugi rodzaj ścieków to ścieki przemysłowe/technologiczne powstające raz na cykl czyli 7 razy do roku, wyłącznie podczas mycia kurników. Powstają w ilości ok 10 metrów sześciennych na jeden kurnik. Są odprowadzane do żelbetowych, szczelnych, bezodpływowych zbiorników skąd będą zabierane wozem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków.
11. Ile wynosi obszar buforowy podczas wystąpienia ptasiej grypy?
Obszar zapowietrzony wynosi 3km a obszar zagrożony 10 km.
12. Jak zwiększa się ruch samochodowy podczas obsługi kurników na co dzień i podczas uboju kur?
Uśredniając ok 6,5 samochodu (paszowozy, samochody do przewozu piskląt i odbioru kurczaków) na dobę w skali 42 dni czyli jednego cyklu produkcyjnego.
Metryka strony