Wyjaśnienia treści SWZ2

Rudka, 02.09.2024 r.

Gmina Rudka
ul. 
Brańska 13
17-123 Rudka

SEK.271.7.2024

WYJAŚNIENIA TREŚCI 

SPECYFIKACJI WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

 

Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Modernizacja oświetlenia polegająca na wymianie opraw nieenergooszczędnych na nowe oprawy w technologii LED wraz z systemem sterowania”

 Na podstawie art. 284 ust. 2 i 6 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), w związku z wnioskiem Wykonawcy z dnia 30.08.2024.2024 r., Zamawiający udziela wyjaśnień dotyczących treści SWZ:

 Zamawiający wymaga w specyfikacji opraw ulicznych:

  1. Oprawa wyposażona w uniwersalny uchwyt stanowiący integralną część oprawy oraz pozwalający na montaż zarówno na wysięgniku jak i bezpośrednio na słupie. Kąt nachylenia oprawy jest możliwy w zakresie: od 0° do 30° (montaż bezpośredni) oraz od -45° do 30° (montaż na wysięgniku). Zmiana sposobu montażu odbywa się bez konieczności zdejmowania oprawy, tj. odseparowania uchwytu od korpusu - kąty +-15. Zwracamy uwagę, że potrzeba zastosowania tak dużej regulacji jest nadmiarowa. Prosimy o dopuszczenie opraw, które są przystosowane do montażu na wysięgniku lub bezpośrednio na słupie i w każdej z tych pozycji zapewniającej możliwość regulacji w zakresie -15°- + 20°. Jest to wystarczający zakres, żeby zapewnić horyzontalne położenie oprawy.

 Odp. 1

Zamawiający informuje że modernizacja oświetlenia będzie realizowana z programu „Rozświetlamy Polskę” według tego programu wymianie nie podlegają wysięgniki, a zainstalowane posiadają kąty większe niż 150. Zamawiający nie zmienia zapisów gdyż na rynku są produkty o takim kącie regulacji dla uchwytu oprawy. Jednocześnie nie dopuszcza się zastosowania dodatkowych adapterów zwiększających kąt regulacji Podane parametry są parametrami minimalnymi kąt regulacji, dopuszcza się szerszy kąt regulacji . Jednocześnie zamawiający informuję że wykonawcy jest odpowiedzialny za prawidłowe podłączenie oprawy do sieci energetycznej i to na wykonawcy spoczywa obowiązek przekazania opraw i systemu sterowania, które będą 100% sprawne podczas odbioru.

 

  1. Wnętrze komory optycznej, komory elektrycznej oraz elementy oprawy (np. pokrywa, uchwyt montażowy) zabezpieczone przed korozją powłoką lakierniczą. Nie dopuszcza się surowego materiału. Pragniemy zauważyć, że stosowanie zabezpieczenia lakierniczego wnętrza oprawy podnosi znacznie cenę opraw, nie wpływając korzystnie na funkcjonalność, a wręcz przeciwnie – zgodnie z wieloma badaniami, powłoka lakiernicza obniża przewodnictwo cieplne i powoduje utratę zdolności optymalnego chłodzenia oprawy, co z kolei skutkuje obniżeniem trwałości opraw, zwłaszcza zasilaczy i diod LED, powodując większą awaryjność, co jest rozwiązaniem i efektem niepożądanym. Jeżeli oprawy są wykonane z Aluminium, które jest materiałem niekorodującym, to w jakim celu wymaga się zabezpieczenia lakierniczego wnętrza opraw, które są zabezpieczone przed zewnętrznymi czynnikami i środowiskiem stopniem ochrony IP66? Wnosimy o dopuszczenie opraw bez zabezpieczenia komory optycznej i elektrycznej powłoką lakierniczą, co znacząco zwiększy konkurencyjność i pozwoli na zaoferowanie tańszych i z pewnością lepszych dla Zamawiającego rozwiązań, bez pogorszenia funkcjonalności, co powinno być pożądane przez Zamawiającego.

 Odp. 2

Zamawiający wymaga aby oprawy były zabezpieczone również wewnątrz oprawy, gdyż oprawa posiada IP 66 jako zabezpieczenie przed dostaniem się wody do środka oprawy. Może pojawić się również wilgoć w środku od różnicy temperatur np. zasilacza i obudowy oprawy. Malowanie jest dodatkowym zabezpieczeniem oprawy i istnieją na rynku produkty, które posiadają taką funkcję.

 

3.Elementy mocujące oprawę na słupie, wysięgniku (śruby, podkładki) oraz klamry zamykające muszą być wykonane ze stali nierdzewnej. Czy Zamawiający dopuszcza, aby klamry zamykające oprawę były wykonane z tego samego materiału, co korpus. Proponowane rozwiązanie, polegające na zastosowaniu jednorodnego materiału, nie tylko zwiększa estetykę poprzez ujednolicenie barwy całej konstrukcji, ale również przyczyni się do zwiększenia trwałości i spójności strukturalnej oprawy. Chcielibyśmy zaznaczyć, że proponowane przez Zamawiającego rozwiązania- np. miedź i stal węglowa, stal nierdzewna, a nawet stal ocynkowana w kombinacji z aluminium mogą wywoływać korozję elektrochemiczną.

 Odp. 3

Elementy zamykające nie mogą być wykonane z aluminium, gdyż aluminium posiada większy współczynnik rozszerzalności cieplnej niż stal nierdzewna oraz jest bardziej kruche przy niższych temperaturach. Gorsze właściwości materiału zamknięcia mogą spowodować uszkodzenie zamknięcia oprawy co może skutkować rozszczelnieniem oprawy, Zapisy pozostają bez zmiany.

 Zamawiający wymaga oprawy parkowe:

Zakres temperatury chcą -40 do +50. Prosimy o dopuszczenie zakresu -40 +45 stopni. W opinii Wykonawcy, wymóg taki jest nadmierny i niezasadny. Wykonawca wskazuje, że wg danych z IMGW, od roku 1921 (wcześniej nie prowadzono pomiarów w tym zakresie), najwyższą zanotowaną temperatur¹ w Polsce było 40oC. Warto nadmienić, że temperatura taka została osiągnięta podczas dnia, czyli w czasie, w którym oprawy co do zasady nie pracują. Najwyższa odnotowana temperatura w Polsce w nocy była znacznie niższa i nie przekraczała 27oC. Warto również zaznaczyć, że oprawy o znamionowej temperaturze pracy w zakresie od -40oC do +40oC, badane są w temperaturze +50oC, co w razie krótkotrwałego użytkowania w takiej temperaturze ma zapewnić ich bezawaryjność. W związku z zastrzeżeniem przez Zamawiającego takiego zakresu temperaturowego, z postępowania eliminowana jest znaczna ilość opraw różnych producentów co ogranicza konkurencyjność, nie przedkładając się w żaden sposób na cechy użytkowe opraw, które przyniosą Zamawiającemu jakiekolwiek korzyści.

W związku z powyższym Wykonawca zwraca się z prośbą o zmianę zakresu temperaturowego pracy opraw i ograniczenie go do wymogu pracy do +45 stopni, bądź wskazanie jakimi realnymi potrzebami Zamawiającego jest podyktowane wskazanie konkretnie takich zakresów temperatur pracy opraw, skoro nie są to warunki pogodowe, w których pracować będą oprawy.

 Odp. 4

Zamawiający nie zmienia parametrów temperatury pracy oprawy parkowej, która jest taka sama jak oprawy uliczne.

  

Z up. Wójta
Jerzy Gabrysiak
Z-ca Wójta

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Rudka

Wytwarzający/odpowiadający: Jerzy Gabrysiak

Data wytworzenia: 2024-09-02

Wprowadzający: Jerzy Gabrysiak

Data modyfikacji: 2024-09-02

Opublikował: Jerzy Gabrysiak

Data publikacji: 2024-09-02